TEMMUZ 2019 ÖNCESI, 11 VITESLI HOLLOWTECH II YOL KRANK SETLERI MUAYENE DUYURUSU

TEMMUZ 2019 ÖNCESI, 11 VITESLI HOLLOWTECH II  YOL KRANK SETLERI MUAYENE DUYURUSU

TEMMUZ 2019 ÖNCESI, 11 VITESLI HOLLOWTECH II YOL KRANK SETLERI MUAYENE DUYURUSU

Tarih: 30.11.2023

ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARISI

TEMMUZ 2019 ÖNCESİ, 11 VİTESLİ HOLLOWTECH II YOL KRANK SETLERİ MUAYENE DUYURUSU

Shimano muayene ve değiştirme programını başlattı

Shimano Europe B.V. (“Shimano”), olası bir kırılma sorunu için 1 Haziran 2012 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında üretilen belli 11 vitesli HOLLOWTECH II yol krank setlerinin muayene ve değiştirme programını başlattı.

Bu özellikle Avrupa’daki Shimano ULTEGRA FC-6800, DURA-ACE FC-9000, ULTEGRA FC-R8000, DURA-ACE FC-R9100 ve FC-R9100-P 11 Vitesli Gümrüklü HOLLOWTECH II Yol Krank Setleri ile ilgilidir. Shimano tarafından alınan raporlar, krank kolunun bağlı kısımlarının ayrılabileceğini, kırılabileceğini ve böylelikle tüketiciler için potansiyel düşme ve yaralanma tehlikesi oluştuğunu göstermektedir.

Bu durumu düzeltmek için, Shimano ilgili krank setlerini kontrol ettirecektir. Shimano, muayeneden geçemeyen krank kollarını değiştirecektir.

Bu muayene ise krank kollarının olası bir yapıştırmanın çıkması sorunu gösterip göstermediğini belirlemek ve tüketicilerimiz için olası herhangi bir güvenlik tehlikesini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Tüm ULTEGRA ve DURA-ACE krank setlerinin incelenmesi gerekmez. Yalnızca 1 Haziran 2012 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında üretilen krank setlerinin denetlenmesi gerekir. Bir krank setinin incelenmesi gerekip gerekmediğini belirlemenin yolu aşağıdaki NE YAPMALI BÖLÜMÜNDE verilmiştir.

Shimano muayene sürecinde başarısız olan krank setlerini ücretsiz olarak değiştirecektir.

POTANSİYEL RİSK

Shimano tarafından alınan raporlar, krank kolunun dış kapağının ana krank kolu gövdesinden çıkma başlayabileceğini ve tüketiciler için potansiyel düşme ve yaralanma tehlikeleri oluşturabileceğini göstermektedir.

 

NE YAPILMALI?

KRANK SETİ TANIMLAMA VE MUAYENE SÜRECİ

Bu işlemin krank setiniz için geçerli olup olmadığını öğrenmek ADIM 1’deki talimatları izleyin.

ADIM 1 – Krank setinizin incelenmesi gerekip gerekmediğini belirleyin

ADIM 1A – Krank setinizin model numarasını belirleyin Etkilenen ürünler aşağıdaki model numaralarına sahip DURA-ACE ve ULTEGRA markalı krank setleridir: ULTEGRA FC-6800, FC-R8000 ve DURA-ACE FC-9000, FC-R9100 ve FC-R9100-P. Model numaraları, krank kolunun iç kısmına, kolun altına yakın bir yere damgalanmıştır (aşağıdaki resimdeki sarı kareye bakınız).

Krank kolunuzdaki model numarası yukarıdaki model numaralarıyla eşleşiyor mu?

HAYIR: Krank seti etkilenmiyor ve başka bir işlem yapmanız gerekmez.

EVET: ADIM 1B’ye geçin.

ADIM 1B - Krank kolunuza damgalanmış üretim kodunu tanımlayın Krank kolunun iç kısmına, kolun altına yakın bir yerde bir üretim kodu damgalanmıştır (yukarıdaki resimdeki mavi kareye bakın). Etkilenen modeller Temmuz 2019 öncesi üretimdir ve aşağıdaki iki harfli üretim kodlarına sahiptir: KF, KG, KH, KI, KJ, KK, KL, LA, LB, LC, LD, LE, LF, LG, LH, LI, LJ, LK, LL, MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH, MI, MJ, MK, ML, NA, NB, NC, ND, NE, NF, NG, NH, NI, NJ, NK, NL, OA, OB, OC, OD, OE, OF, OG, OH, OI, OJ, OK, OL, PA, PB, PC, PD, PE, PF, PG, PH, PI, PJ, PK, PL, QA, QB, QC, QD, QE, QF, QG, QH, QI, QJ, QK, QL, RA, RB, RC, RD, RE ve RF.

Krank kolunuzdaki üretim kodu, yukarıdaki iki harfli üretim kodlarından herhangi biriyle eşleşiyor mu?

HAYIR: Krank seti etkilenmiyor. Başka bir işlem yapmanız gerekmez.

EVET: ADIM 2’ye geçin.

 

Etkilenen bir ürüne sahip olduklarına inanan tüketicilerden, ücretsiz bir krank seti muayene randevusu yapılması için yetkili bir Shimano bayisine başvurmaları istenir. Üretim kodunu nasıl kontrol edeceğinizden emin değilseniz, yerel Shimano bayinizi ziyaret edin. Yardım için Shimano ile nasıl iletişime geçeceğinizle ilgili talimatlar için lütfen aşağıdaki İRTİBAT bölümüne bakın.

Belirtilen model numarasına ve üretim kodlarına girmeyen krank setlerine sahip tüketicilerin başka bir işlem yapmasına gerek yoktur. Lütfen ADIM 3’e geçin.

ADIM 2 – Bisikleti incelenmek üzere bayiye götürün Shimano, krank seti muayene sürecini geliştirmiştir ve bayiler için net talimatlar ve öğreticiler sağlayacaktır. Shimano, muayenelerin 1 Ekim 2023’ten itibaren mümkün olacağını öngörmektedir. Daha fazla ayrıntı kısa süre içinde; https://bike.shimano.com/en-EU/information/customer-services/corrective-actions/important-safety-no-tice-11-speed-hollowtech-road-cranksets-inspection-program.html ve SHIMANO BIKE-US aracılığıyla duyurulacaktır.

Bayi krank setini yapıştırma, ayırma veya laminenin açılması belirtileri açısından inceleyecektir.

Krank setleri muayene sırasında yapışma, ayrılma veya laminenin açılması belirtileri gösteren tüketicilere, Shimano’dan, bayinin profesyonel olarak takacağı ücretsiz bir yedek krank seti sağlanacaktır. Krank setinizin muayeneden sonra değiştirilmesi gerekiyorsa, lütfen kullanmayın. Yedek bir krank seti geçici olarak mevcut değil ise, Shimano, yenisi hazır olduğunda bayiniz aracılığıyla sizi bilgilendirecektir.

Değiştirilen krank seti, aynı performans seviyesini korurken farklı bir kozmetik görünüme sahip olabilecek özel bir versiyon olacaktır.

ADIM 3 – Güvenli bir şekilde sürün ve bisikletinizin / ekipmanınızın bakımını yapmaya devam edin Krank setiniz muayeneyi geçerse ve laminenin açılması belirtisi yoksa, muayenin tamamlanmasındaki sabrınız ve özeniniz için teşekkür ederiz. Lütfen yolculuğunuzun tadını çıkarmaya devam edin.

Bisikletinizi düzenli olarak ayarlayın ve kontrol ettirin, bayinizden sürüş alışkanlıklarınıza göre öneriler isteyin. Bisikletinizin nasıl sürdüğünün sesindeki ve hissindeki değişikliklere dikkat edin. Shimano, kullanım ve uygun bakım sağlamak için tüm kullanıcıları ürünle birlikte verilen kullanım kılavuzunu iyice okumaya çağırır (ve çevrimiçi olarak şu adreste bulunabilir si.shimano.com )

Shimano, tüm sürücüleri bisikletlerini ve sürüş ekipmanlarını özenle korumaya teşvik eder.

İRTİBAT

İletişim bilgileri ve daha fazla bilgi için lütfen;

https://bike.shimano.com/en-EU/information/customer-services/corrective-actions/important-safety-notice-11-speed-hollowtech-road-cranksets-inspection-program.html adresindeki SHIMANO web sitesini ziyaret edin.

Bisiklet krank muayene programımızla ilgili herhangi bir prosedürde size yardımcı olmak için resmi bir Shimano Mauyene Programı yardım hattı da oluşturulmuştur. 09:00 – 21:00 CET saatleri arasında (Pazartesi gününden Cuma gününe kadar) ve 09:00 – 17:00 CET (sadece Cumartesi günleri) size yardımcı olmak için buradayız. Lütfen yukarıdaki internet adresinden aramanız gereken bölgenizdeki temsilciyle irtibata geçin. Sıkça sorulan sorularımıza erişmek ve bölgenizdeki bir yardım hattı çalışanı ile iletişime geçmek için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayın. Numaralar ücretsiz değildir, bölgesel tarifeler uygulanabilir.

1921’den beri Shimano, bisiklet piyasasında en yüksek kalitede, en dayanıklı ve güvenilir bileşenleri üretmeye kendini adamıştır. Ürünlerimiz dünya çapında her kategoride ve bisiklet disiplininde milyonlarca bisikletçi tarafından güvenilmektedir. Ürünlerimizin arkasındayız ve tüm sürücülerin her pedal vuruşunda Shimano’nun ayırt edici güvenilirliğini ve kalitesini deneyimlemelerini sağlamak istiyoruz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Güveniniz, anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz. 

Başka hiçbir Shimano krank setinin bu gönüllü muayene programından etkilenmediğini lütfen unutmayın.